۱۰ دلیل مهم برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی پایتون

۱۰ دلیل مهم برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی پایتون

۰۰/۵/۲۴ یکشنبه


مروزه پایتون یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهان است که برای انجام کار‌های متنوعی مثل برنامه‌نویسی دسکتاپ، طراحی وبسایت، یادگیری ماشین و داده کاوی استفاده می‌شود. قبلا در بلاگ پلازیکا در مورد پایتون و کاربرد‌های آن صحبت کرده‌ایم. در این پست می‌خواهیم با بررسی ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی پایتون، به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید پایتون یاد بگیریم؟

۱۰ دلیل مهم برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی پایتون


۱. فرصت‌های شغلی و درآمد

زبان برنامه‌نویسی پایتون موقعیت شغلی‌های زیادی را با در آمد خوب فراهم می‌کند. به علاوه به دلیل بهتر شدن بازار کار برنامه‌نویسی در سال‌های اخیر (به ویژه در حوزه داده کاوی و یادگیری ماشین)، موقعیت‌های شغلی و درآمد برنامه‌نویسان پایتون نیز افزایش قابل توجهی یافته است.

 

 

حتی شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری مثل نتفیلیکس، گوگل، ناسا، یوتیوب و... نیز از زبان برنامه‌نویسی پایتون استفاده می‌کنند. همین موضوع باعث شده کاربران فارسی زبان هم دست به کار شوند و در مورد زبان برنامه‌نویسی پایتون به کند و کاو بپردازند. در عکس زیر می‌توانید مقدار جستجوی کلید واژه «پایتون» را در سال گذشته با میزان جستجوی سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مقایسه کنید:
(کلید واژه پایتون با رنگ آبی، جاوا با رنگ قرمز و سی پلاس پلاس و جاوا اسکریپت به ترتیب با رنگ‌های زرد و سبز مشخص شده‌اند. )

به کمک گزارش منتشر شده توسط سایت جاب ویژن در ابتدای سال ۱۴۰۰، یک برنامه‌نویس پایتون با توجه به سطح خود می‌تواند بین ۵ تا ۱۲ میلیون درآمد داشته باشد.
(تصاویر مربوط به داده‌های جمع‌آوری شده از برنامه‌نویسان شهر تهران است. )

۲. داده کاوی

پایتون به دلیل قدرتمند بودن و مقیاس پذیر بودن و همچنین ارائه قابلیت‌های تصویری و گرافیکی گسترده در بین برنامه‌نویسان علم داده محبوبیت دارد. بنابراین از آن به طور گسترده در علم داده استفاده می‌شود. پایتون از چندین کتابخانه محبوب پشتیبانی می‌کند. برخی از آن‌ها به شرح زیر است:
 

۳. یادگیری ماشین

زبان برنامه‌نویسی پایتون به دلیل سینتکس ساده و پشتیبانی از کتابخانه‌های کاربردی در یادگیری ماشین، در این حوزه کاربرد بسیار دارد. بنابراین اگر تصمیم دارید ماشین لرنینگ یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم یاد‌گیری زبان برنامه‌نویسی پایتون را در اولویت قرار دهید.


۴. برنامه‌نویسی وب

زبان برنامه‌نویسی پایتون برای ساخت و توسعه وب سایت هم فریمورک‌های زیادی دارد که کار را برای برنامه‌نویسان این حوزه راحت‌تر می‌کند.


۵. اسکریپتی بودن و خودکار‌سازی

زبان برنامه‌نویسی پایتون برای نوشتن اسکریپت و اتوماتیک کردن کار‌ها بدون دخالت انسان‌ها نیز استفاده می‌شود. یعنی شما به عنوان یک برنامه‌نویس پایتون می‌توانید با نوشتن اسکریپت کار‌های ساده روزمره‌تان را اتوماتیک کنید.

۶. کتابخانه‌ها و پکیج‌ها

زبان برنامه‌نویسی پایتون دارای تعداد زیادی کتابخانه، فریمورک، پکیج و ماژول است که برای دستکاری داده‌ها، محاسبات آماری، توسعه وب سایت، یادگیری ماشین و علم داده استفاده می‌شوند. از مشهور‌ترین این فریمورک‌ها می‌توان به جنگو که برای توسعه وب به کار می‌رود، اشاره کرد.


۷. فریمورک‌های تست و آزمون

زبان برنامه‌نویسی پایتون از تعداد زیادی تست داخلی پشتیبانی می‌کند که به برنامه‌نویسان در دیباگ کردن و افزایش سرعت برنامه‌ها کمک می‌کند. Pytest و Splinter دو فریمورک محبوب برای آزمون و تست هستند.


۸. قابل حمل و قابل توسعه

کدی که در پایتون نوشته می‌شود، با اکثر پلتفرم‌های غیر بومی سازگاری دارد. بنابراین می‌تواند با جاوا، عجزای. NET و کتابخانه‌های C++ و C# ادغام شود.


۹. انجمنهای فعال

برنامه‌نویسان پایتون، چه در ایران و چه در جهان، جامعه‌ها و انجمنهای کوچک و بزرگی را تشکیل داده‌اند. در این گروه‌ها، برنامه‌نویسان پایتون با یکدیگر همفکری کرده، مشکلاتشان را مطرح می‌کنند و به کمک همدیگر ایراد‌ها و خطا‌های برنامه‌ها را برطرف می‌کنند. در ایران نیز جامعه برنامه‌نویسان ایران، انجمنی است که علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی را برای کمک به یکدیگر گرد هم آورده است.


۱۰. استفاده ساده

سینتکس زبان برنامه‌نویسی پایتون بسیار ساده و قابل فهم است. بنابراین به اکثر علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی پیشنهاد می‌شود این زبان را برای شروع انتخاب کنند.
اگر هنوز نمی‌دانید چه زبان برنامه‌نویسی‌ای را باید برای شروع انتخاب کنید: بهترین زبان برنامه‌نویسی برای شروع

نمونه‌هایی از سینتکس زبان برنامه‌نویسی پایتون و زبان برنامه‌نویسی جاوا را در ادامه مقایسه کرده‌ایم:
 

 

حالا که متوجه شدید چرا باید پایتون یاد بگیرید و با ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری پایتون آشنا شدید، قدم بعدی بسیار ساده است. آن هم چیزی نیست جز یادگیری زبان برنامه‌نویسی پایتون.
ما در پلازیکا قصد داریم دوره ارزان قیمت و پروژه محور آموزش پایتون را تهیه و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. به محض آماده شدن دوره، این دوره در اینجا قرار خواهد گرفت.


برای کامنت گذاشتن، وارد حساب کاربری خود شوید
نظرات بیشتر

در حال انجام عملیات

-1