۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت

۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت

۰۰/۶/۶ شنبه


دو چیز باعث می‌شوند یک انتخاب سخت‌تر از بقیه انتخاب‌ها باشند: یا گزینه‌های بسیار کمی در مقابل داریم یا آن‌قدر تعداد گزینه‌ها زیاد است که نمی‌توانیم از بین آنها یکی را انتخاب کنیم. وقتی نوبت به انتخاب زبان برنامه نویسی می‌رسد، انتخاب به خاطر این سخت می‌شود که زبان‌های خوب و محبوب زیادی داریم. پایتون، جاوا، جاوا اسکریپت، زبان‌های خانواده C، سوئیفت، PHP، روبی، SQL و ... چطور می‌خواهید بین این همه زبان یکی را انتخاب کنید؟ واقعاً سخت است، مگر نه!؟ در این مقاله ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت را برای شما آورده‌ایم.

 

قبلاً در بلاگ پلازیکا مطلبی نوشته‌ایم با عنوان بهترین زبان برای شروع که در این مطلب به طور مفصل توضیح داده‌ایم که چطور می‌توانید به کمک نیازها، اهداف و شرایط خود بهترین و مناسب‌ترین زبان برنامه نویسی را برای خود انتخاب کنید. قبلاً در مورد زبان برنامه نویسی پایتون به طور مفصل صحبت کرده‌ایم. این بار می‌خواهیم به سراغ یکی دیگر از زبان‌های محبوب، کاربردی و پر تقاضا برویم.

 

خانم‌ها، آقایان! این شما و این جاوا اسکریپت!

 

در این پست تلاش کرده‌ایم به طور تمام و کمال زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت را به شما معرفی کنیم و سپس به شما دلایل کافی برای یادگیری جاوا اسکریپت بدهیم. قبل از اینکه به سراغ این دلایل بریم و بگوییم چرا یادگیری جاوا اسکریپت موجب رشد شما می‌شود، بهتر است چند مفاهیم پایه در مورد جاوا اسکریپت را با هم مرورکنیم.

 

 

 

 

جاوا اسکریپت دقیقاً چیست؟

 

جاوا اسکریپت (که با زبان جاوا متفاوت است) در سال ۱۹۹۵ برای اولین بار وارد بازار شد. در جواب جاوا اسکریپت چیست به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم: «جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی یا اسکریپت نویسی است که به شما امکان پیاده سازی چیزهای پیچیده را در وب‌سایت ها می‌دهد». جاوا اسکریپت صفحات وب را پویاتر و کاربرپسند تر می‌کند و باعث می‌شود که صفحات وب در برابر هر عمل کاربر پاسخی ارائه دهد. به بیان ساده‌تر جاوا اسکریپت صفحات وب را تعاملی می‌کند.

 

در گذشته جاوا اسکریپت لایو اسکریپت (LiveScript) نام داشت اما به دلیل شهرت زبان برنامه نویسی جاوا، نام این زبان را به جاوا اسکریپت تغییر دادند تا از این شهرت استفاده کنند. جالب است بدانید که این ترفند واقعاً مفید واقع شد و جاوا اسکریپت با این کار توانست نام خود را در بازار برنامه نویسی به خوبی مطرح کند.

 

۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت یا چرا باید جاوا اسکریپت یاد بگیریم؟

 

۱. محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی جهان است


اولین دلیل از ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت این است که طبق نظرسنجی‌ای که سایت StackOverflow به طور سالانه انجام می‌دهد، امسال هم جاوا اسکریپت برای پنجمین سال پیاپی به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی جهان انتخاب شد. 
برای بررسی بیشتر این نظر سنجی کلیک کنید.

 

۲. در مرورگر شما قرار دارد

دلیل دوم از ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت این است که جاوا اسکریپت بدون شک زبان پیش‌فرض اینترنت است. برای اثبات این ادعا لازم نیست بار و بندیل ببندید و به سیلیکون ولی بروید، کافی است مرورگر خود را نگاه کنید. چون به احتمال بسیار زیاد توسط جاوا اسکریپت توسعه یافته است. چون مرورگرها یک جزء ضروری از تجربه هر کاربر در هنگام استفاده از اینترنت است، به راحتی می‌توانید بفهمید که چرا جاوا اسکریپت انقدر پرکاربرد است.

۳. جاوا اسکریپت در خارج از دنیای اینترنت هم کاربرد دارد

دلیل سوم از ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت این است که جاوا اسکریپت کاربردهای فراوانی نیز در خارج از حیطه تخصص خود، یعنی اینترنت، دارد. این زبان در برنامه نویسی تلویزیون‌های هوشمند، اینترنت اشیاء (IoT)، برنامه نویسی اپلیکیشن برای iOS و اندروید و ساخت نرم افزارهای کراس پلتفرم برای دسکتاپ کاربرد دارد.

 

۴. یک زبان ایده آل برای تازه واردان به دنیای برنامه نویسی است

از آنجا که جاوا اسکریپت روی همه مرورگرها وجود دارد، شما را از دردسرهای نصب کردن و تنظیم کردن یک محیط مجزا برای برنامه نویسی نجات می‌دهد. علاقه‌مندان به شروع یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می‌توانند بدون هیچ وقت تلف کردنی و تنها به کمک یک مرورگر شروع به برنامه نویسی کنند. همچنین جاوا اسکریپت یکی از بزرگ‌ترین جامعه‌های برنامه نویسی را در اختیار دارد که به مبتدیان در یافتن سؤالات و رفع خطاها کمک می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: آیا برنامه نویسی وب برای من مناسب است؟

 

 

علاوه بر همه مواردی که گفته شد، جاوا اسکریپت ابزار فوق العاده ای برای برنامه نویسانی است که می‌خواهند مهارت‌هایشان را در زبان‌های برنامه نویسی دیگر نیز گسترش دهند. زیرا با یادگیری برنامه نویسی به زبان جاوا اسکریپت می‌توانید به خوبی با مفاهیمی چون شی‌ء گرایی، برنامه نویسی فانکشنال و سبک‌های مهم برنامه نویسی آشنا شوید و سپس این مفاهیم را در برنامه نویسی به زبان‌های دیگری چون پایتون، جاوا و یا سی‌ پلاس پلاس نیز به کار ببندید. این هم از دلیل چهارم از ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت .

 

 

 

5. یادگیری جاوا اسکریپت ساده است

 

دلیل پنجم از ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت این سات که جاوا اسکریپت جزئیات پیچیده برنامه نویسی را خلاصه کرده و استفاده از آنها را برای برنامه نویسان ساده‌تر می‌کند. برخلاف دیگر زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا، جاوا اسکریپت بسیار نزدیک به زبان‌های انسانی است.

 


۶.  با جاوا اسکریپت می‌توانید افکت‌های تصویری و ویژگی‌های زیبا بسازید

 

ساختن یک وب‌سایت ساده با ساختن وب‌سایتی که جذاب که توجه کاربران را به خود جلب کند و آنها را تشویق به تعامل کند، متفاوت است. این تفاوت در جاوا اسکریپت خلاصه می‌شود. کاربردهای جاوا اسکریپت آن‌قدر گسترده است که شامل اضافه کردن المان‌های طراحی جذابی مثل انیمیشن، نقشه‌های قابل تعامل و ویدئوهای پیمایشی (Scrolling videos) هم می‌شود. سازمان‌ها، شرکت‌ها و مشتریان برنامه نویسانی می‌خواهند که نه‌تنها ازنظر فنی بتوانند سایتی را به خوبی طراحی و پیاده‌سازی کنند، بلکه نتیجه کارشان سایت باشد که بازدیدکنندگان را نیز به خود جذب کند. اگر جاوا اسکریپت بلد باشید، می‌توانید چنین کاری را انجام دهید. این دلیل ششم از ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت است.

 

۷. جاوا اسکریپت همه‌کاره است

 

جاوا اسکریپت از آن دسته زبان‌های برنامه نویسی ای نیست که با آن بتوان فقط یک کار را انجام داد. بلکه یادگیری این زبان به شما این توانایی را می‌دهد که از پس جنبه‌های مختلفی از طراحی اپلیکیشن بربیایید. می‌خواهید برنامه نویس فرانت‌اند شوید؟ با انگولار (Angular) به این هدف خواهید رسید. بیشتر به سمت سرور و برنامه نویسی بک‌اند علاقه دارید؟ Node.js را به مهارت‌هایتان اضافه کنید تا از پس این کار هم بربیایید.

همچنین می‌توانید با فریمورک هایی مثل Electron، React Native و React می‌توانید اپلیکیشن هایی برای دسکتاپ، موبایل و وب بسازید. اگر به یادگیری ماشین نیز علاقه‌مندید، در این حوزه نیز می‌توانید از جاوا اسکریپت کمک بگیرید.

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درمورد برنامه نویسی موبایل

 

۸. در رایانش ابری و کلان داده‌ها نیز کاربرد دارد

 

جیسون (JavaScript Object Notation) استانداردی برای تبادل داده‌ها در اینترنت است. پایگاه‌های داده NoSQL از اسناد جیسون برای ثبت و ذخیره اطلاعات استفاده می‌کنند. اگرچه جیسون همخوانی بسیار خوبی با همه زبان‌های برنامه نویسی دارد، بیشترین سازگاری را با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت دارد.

 

همچنین، بسیاری از برنامه نویسان برای ساختن اپلیکیشن های مبنی بر رایانش ابری از Node.js استفاده می‌کنند.

 

 

۹. یک ابزار ارزشمند در توسعه بازی است

 

بازی سازی یکی از صنعت‌های بزرگ دنیاست و برنامه نویسانی که در برنامه نویسی به زبان جاوا اسکریپت مهارت داشته باشند، می‌توانند به کار در شرکت‌های بازی سازی نیز فکر کنند. سازگاری، قدرت و سهولت در ساخت افکت‌های تصویری از زبان جاوا اسکریپت گزینه‌ای مناسب برای بازی سازی ساخته است.

 

۱۰. بازار کار آن روز به روز بهتر می‌شود

 

حال نوبت به دلیل دهم از ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت رسیده است. با افزایش کسب و کارها و سازمان‌هایی که به سمت دنیای دیجیتال در حرکت هستند، به نظر می‌رسد بازار کار برای برنامه نویسی زبان‌های شناخته شده تر روز به روز بهتر و بهتر شود و منظورمان از زبان‌های شناخته شده دقیقاً جاوا اسکریپت است!

 

طبق پژوهش‌های انجام شده توسط Devskiller.com ۷۰ درصد از شرکت‌ها به دنبال استخدام برنامه نویس جاوا اسکریپت هستند. در ایران نیز طبق گزارش رضا شرفی در سایت ویرگول، جاوا اسکریپت با ۳۹٫۴ درصد بیشترین تقاضا را در بازار کار ایران داشته است.

 

با خرسندی باید بگوییم که کسب‌وکارهایی که به دنبال برنامه نویسان جاوا اسکریپت هستند، دستمزد خوبی را نیز برای آنان در نظر گرفته‌اند. طبق گزارش Indeed.com درآمد سالانه یک برنامه‌نویس جاوا اسکریپت در آمریکا ۱۱۳۶۴۳ دلار  می‌رسد. طبق نظرسنجی جاب ویژن نیز درآمد ماهیانه یک برنامه نویس جاوا اسکریپت نسبت به سطحی که دارد به طور متوسط بین ۴ تا ۱۰ میلیون تومان می‌باشد.

 

پس اگر به دنبال یادگیری زبانی هستید که بازار کار پایدار و مطمئنی و درآمد نسبتاً خوبی داشته باشد، جاوا اسکریپت یکی از گزینه‌های روز میز شماست.

 

چطور جاوا اسکریپت یاد بگیریم؟

 

به این نتیجه رسیدیم که جاوا اسکریپت یکی از زبان‌های مهم در دنیای برنامه نویسی است. جاوا اسکریپت همه جا کاربرد دارد. برنامه نویسی وب، بازی سازی، برنامه نویسی دسکتاپ و موبایل و ... جاوا اسکریپت یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای شروع مسیر تبدیل شدن به برنامه نویس فرانت‌اند است.

 

اما سؤال مهم اینجاست: چطور جاوا اسکریپت یاد بگیریم؟

 

همانطور که شااره کردیم جاوا اسکریپت جامعه برنامه نویسی خوبی دارد. به همین دلیل به راحتی می‌توانید در اینترنت ویدئوها و کورس های آموزشی جاوا اسکریپت را پیدا کنید. برای شروع می‌توانید از گوگل کروم به عنوان محیط کدنویسی خود استفاده کنید. پس از صرف زمان نه چندان زیادی می‌توانید مبانی برنامه نویسی به زبان جاوا اسکریپت را به خوبی فرا بگیرید.

 

قدم بعد تمرین کردن است.

 

یادگیری برنامه نویسی بدون تمرین، کاری بیهوده است. ما در پلازیکا برای شما که به تازگی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را شروع کرده‌اید، پیشنهاد ویژه‌ای داریم.

 

یادگیری عمیق برنامه نویسی با ویدئوهای تعاملی

 

 

در قسمت دوره‌های سایت پلازیکا می‌توانید چند پروژه ساده برنامه نویسی از جمله ساخت پیانو، ساخت ماشین حساب، ساخت ساعت آنالوگ، ساخت لندینگ پیج استار باکس و ... را ببینید. در همه این پروژه‌ها تلاش کرده‌ایم با زبان ساده مرحله به مرحله پروژه‌ها را به طور کاملاً رایگان آموزش دهیم. به امتحانش می ارزه، مگه نه؟!

 

کلام آخر

در این مقاله ۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت را برای شما بیان کردیم. با خواندن این متن دیگر می‌دانید چرا را باید جوا اسکریپت را برای یادگیری انتخاب کنید. جاوا اسکریپت این روها بسیار پرطرفدار است و بازار  کار خوبی نیز در ایران و خارج از کشور دارد.

 

مطالب زیر حتما برای شما مفید است.:

 

به نظر شما چرا همچنان جاوا اسکریپت برای یادگیری جذاب است؟ اگر شما هم جواب این سوال را نمی‌دانید ما پاسخ آن را در مطلب زیر برای شما آورده‌ایم.

 

چرا همچنان جاوا اسکریپت برای یادگیری جذاب است؟

 

اما بهترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۲ کدام‌اند؟ آیا جاوا اسکریپت جزء این زبان‌ها هستند.

 

بهترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۲

 

 

ممنون که تا انتهای مقاله همراه ما بودید امیدواریم به شما در انتخاب زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت کمک کرده باشیم. به نظر شما به چه دلیل باید جاوا اسکریپت را یاد بگیریم؟

 

 


برای کامنت گذاشتن، وارد حساب کاربری خود شوید
نظرات بیشتر

در حال انجام عملیات

-1