یادگیری جاوا اسکریپت را از کجا شروع ‌کنیم؟

یادگیری جاوا اسکریپت را از کجا شروع ‌کنیم؟

۰۰/۱۲/۲ دوشنبه


آیا می‌خواهید زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت را شروع کنید؟ اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ بهترین جواب برای شما بیان کردن مسیر گام‌به‌گام یادگیری جاوا اسکریپت است‌. ما در این مقاله مسیر یادگیری جاوا اسکریپت را برای شما بیان می‌کنیم تا با خیال راحت و بدون صرف زمان زیاد بدانید برای یادگیری جاوا اسکریپت از کجا شروع کنیم؟ و چه چیزهایی یاد بگیرید؟ با ما همراه باشید تا به شما بگوییم یادگیری جاوا اسکریپت را از کجا شروع کنیم.


آشنایی با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت


شاید فکر کنید زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت یک زبان ساده است که به صفحات HTML وصل می‌شود و اتفاقات جذاب را خلق می‌کند‌. اما باید بگوییم انقدرها هم ساده نیست. وقتی یادگیری جاوا اسکریپت را شروع کنید کم کم متوجه می‌شوید که مطالب زیادی در این زبان وجود دارد که باید آن‌ها را یاد بگیرید.

در ابتدا شاید کمی گیج شوید، با اصطلاحات و مفاهیم زیادی روبه‌رو شوید که معنی آن‌ها را نمی‌دانید. اما جای نگرانی نیست ما در این مقاله به هر آنچه برای شروع یادگیری جاوا اسکریپت نیاز دارید پرداخته‌ایم.


جاوا اسکریپت را چگونه یاد بگیریم؟


برای یادگیری جاوا اسکریپت نخست لازم است که مفاهیم زبان جاوا اسکریپت مثل توابع، تعریف متغیرها و ... را یاد بگیرید. این مرحله نقطه شروع یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است. برای یادگیری این موارد از سایت‌های آموزشی جاوا اسکریپت، کتاب‌ها و مقالات استفاده کنید. به احتمال زیاد این مرحله را به زودی فرا می‌گیرید. حتما مقالات راهنمای جامع جاوا اسکریپت را دنبال کنید.

 

پادگیری جاوا اسکریپت را از کجا شروع کنیم؟

 

یادگیری ES6

 

استاندار ECMAScript یا به طور مختصر ES، استانداری برای زبان برنامه‌نویسی است. زبان جاوا اسکریپت اصلی‌ترین پیاده کننده این استاندارد است. استاندارد ES6 اخرین ورژن انتشار یافته از ECMAScript است. اگر در مورد این استاندارد اطلاعات کافی ندارید می‌توانید با کمی سرچ در اینترنت به طور کامل با این استاندارد آشنا شوید.

با استاندارد ES6 امکانات بسیاری به زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت اضافه می‌شود. اما باید توجه داشته باشید که تمام مرورگرها از آن پشتیبانی نمی‌کنند. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید پیشنهاد می‌کنیم از ابزارهایی که کد ES6 را به جاوا اسکریپتی که همه مرورگرها آن را اجرا می‌کنند، ترجمه می‌کند، استفاده کنید. کتابخانه Babel یکی از این ابزارها محسوب می‌شود. با کمک این کتابخانه خیلی راحت می‌توانید کدهای ES6 را برای اینکه همه مرورگرها آن را پشتیبانی کند به جاوا اسکریپت خام تبدیل کنید.

 

یادگیری یک Task Runner

 

قبل‌ترها برای انجام بعضی کارها مانند کم حجم کردن فایل‌های جاوا اسکریپت و CSS، به هم پیوستن فایل‌های جاوا اسکریپت و غیره خودمان باید اینکارها را انجام می‌دادیم. در این صورت هر بار که تغییری در فایل‌ها ایجاد می‌کردیم همه موارد بالا را مجبور بودیم دوباره تکرار کنیم. انجام اینکارها بسیار وقت‌گیر، پرهزینه و خسته‌کننده بود‌‌، تا اینکه Task Runner ها خودی نشان دادند.

همان طور که از اسم این قابلیت پیداست کارش انجام دادن وظایف است. به طور مثال این قابلیت قادر است با گرفتن یک دستور watch هر بار که در فایل‌ها تغییری ایجاد می‌کنید پروژه را مجدد اجرا می‌کند. Task runnerهای بسیاری هست که یادگیری کار کردن با آن‌ها بسیار ساده است. به طور مثال Gulp.js، Grunt.js، npmscript و غیره.


به طور کلی Task Runner ها چه کارهایی انجام می‌دهند؟

همه تسک‌رانرها به طور کلی کارهای زیر را انجام می‌دهند:

  • برای پیدا کردن خطا فایل‌های جاوا اسکریپت را چک می‌کنند.
  • چسباندن فایل‌های گوناگون جاوا اسکریپت
  • مینیفای کردن یا کم حجم کردن فایل‌های جاوا اسکریپت
  • حجم تصاویر را بهینه می‌کند
  • برنامه را بعد از تغییر در فایل‌ها و یا watch کردن دوباره بارگزاری می‌کند.

و کارهای بسیار دیگر

 

یادگیری یک Package Manager

 

گام بعدی در شروع یادگیری جاوا اسکریپت ، یادگیری یک یا چند package Manager است. در حقیقت پکیج‌ها قطعاتی از کد می‌باشند که می‌توان دوباره از آن‌ها استفاده کرد. این پکیج‌ها را می‌توانید از یک نرم‌افزار مدیریت پکیج دانلود کرده و به وسیله برنامه‌نویس در سیستم ذخیره کنید. برخی از پکیج‌ها ممکن است وابسته به هم باشند‌. برای اینکه پروژه‌تان به خوبی کار کند از نرم‌افزار مدیریت پکیج استفاده می‌شود‌.

برنامه مدیریت پکیج، برنامه‌ای است که شما را در مدیریت پکیج‌های گوناگونی که خودتان و یا دیگران نوشته‌اند کمک می‌کند.اگر می‌خواهید یک package Manager یادبگیرید ما یادگیری npm را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

یادگیری یک Bundler برای یادگیری جاوا اسکریپت


در گام بعدی شروع یادگیری زبان جاوا اسکریپت ، باید با Bundler آشنا شوید. ابزار bundler به ابزاری گفته می‌شود که همه تکه کدهای جاوا اسکریپت و فایل‌های وابسته به آن را به شکل یک بسته در یک فایل جمع می‌کند. این کار علاوه بر اینکه برخی از دردسرهایی که در زبان جاوا اسکریپت با آن مواجه می‌شوید را رفع می‌کند، همچنین تعداد ریکوئست‌ها در هنگام بارگزاری صفحه را کم‌تر می‌کند و سرعت بارگذاری صفحه را بهتر می‌کند‌.

از پرطرفدارترین Bundlerها می‌توان Webpack، Browserify، Rollup را نام برد. لازم به ذکر است که ابزار کامل Webpack علاوه‌بر دارا بودن کتابخانه Bable در خود برخی از وظایف تسک‌رانرها را نیز انجام می‌دهد.

 

یادگیری جاوا اسکریپت را از کجا شروع کنیم؟

 

یادگیری یک فریمورک جاوا اسکریپت


بعد از اینکه کمی با جاوا اسکریپت کدنویسی کردید خواهید دید که کدهای بسیاری هی تکرار می‌شوند. تغییر ایجاد کردن در کدها زمانی که خط‌های کد زیاد باشد سخت و سخت‌تر می‌شود. کدزنی به این روش استاندارد نیست. ابزارهایی موجود است که در حقیقت کدهایی از قبل نوشته شده و استاتدارد هستند. فریمورک به چهارچوب‌هایی گفته می‌شود که شما تحت آن‌ها کدزنی می‌کنید.

با استفاده از این روش هم سرعت توسعه برنامه بیشتر می‌شود و هم بهینه‌سازی و نگه‌داری کدها ساده‌تر می‌شود‌. مثلاAngular.js، React و Vue.js فریمورک‌های پرطرفدار جاوا اسکریپت می‌باشند.


یادگیری تست نویسی در جاوا اسکریپت


در برنامه‌نویسی مواردی به وجود می‌آید که برنامه را به مشتری می‌دهید اما مشتری می‌گوید که برنامه درست کار نمی‌کند. باید توجه داشته باشید که برنامه‌های ما ممکن است در موقعیت‌های گوناگون عنل نکند و اصطلاحا باگ داشته باشد. به همین دلیل برنامه باید چندین بار تست شده و ایرادگیری شود. اینکار بسیار هزینه‌بر و وقت‌گیر است. اما راهکاری که وجود دارد این است که برنامه‌ها را مطابق با تست یا Test Driven بنویسید. به عبارتی برای یک یک عملکردهای برنامه نخست کدی را به عنوان تست بنویسید.

بعد از اینکه تست نویسی تمام شد، کدهایی را می‌نویسیم که نهایتا تست‌ها به درستی اجرا شوند. درست است که با انجام این کار پروسه کدزنی طولانی‌تر می‌شود اما مرحله ایرادگیری و رفع باگ نرم‌افزار خیلی راحت‌ می‌شود. در زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت هم ابزارهای مختلفی برای تست نویسی وجود دارد. به طور مثال Jest از شرکت فیسبوک و Mocha از ابزارهای تست نویسی جاوا محسوب می‌شوند.


یادگیری برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت برای برنامه‌نویسی بک‌اند


از جمله کاربردهای مهم برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت به کار بردن آن در بک‌اند برنامه‌ها است. به اینگونه که با کمک موتور V8،  جاوا اسکریپت را روی کامپوتر سرور اجرا کنید. اگر می‌خواهید یک برنامه‌نویس فول استک در زبان جاوا اسکریپت شوید، باید حتماً برنامه‌نویسی بک‌اند با جاوا اسکریپت را یاد بگیرید‌. از فریمورک Node.js برای برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت بک‌اند استفاده می‌شود.


یادگیری typescript

باید توجه داشته باشید که زبان جاوا اسکریپت از لحاظ تعریف نوع متغیرها یک زبان فقیر است. به عبارتی شما در جاوا اسکریپت قادر نخواهید بود انواع متغیرها را مشخص کنید. این مورد باعث می‌شود باگ‌گیری کدها در هنگام اجرا بسیار مشکل شود و نهایتا جاوا اسکریپت خام را در بک‌اند، برای برنامه‌های بزرگ نامناسب می‌کند‌. برای رفع این مشکل از زبان Typescript که یک بسته تکمیلی برای جاوا اسکریپت می‌باشد استفاده می‌کنیم.

زبان Typescript قابلیت‌های بسیاری را به جاوا اسکریپت می‌دهد. این زبان در آخر برای اجرا شدن به کد جاوا اسکریپت ترجمه می‌شود. مقصود ما از گفتن بسته تکمیلی برای زبان تایپ‌اسکریپت این است که حتی شما قادرید کد جاوا اسکریپت خام را در آن استفاده کنید.

 

جاوا اسکریپت را از کجا شروع کنیم؟

 

کلام آخر


شاید یکی از دلایلی که یادگیری زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت را شروع نکرده‌اید سردرگمی شما از این که نمی‌دانید چگونه شروع به یادگیری جاوا اسکریپت کنید. ما در این مقاله به این سوال شما پاسخ داده‌ایم و مسیر گام‌به‌گام برای یادگیری جاوا اسکریپت را برای شما بیان کردیم. با دانستن گام‌های یادگیری جاوا اسکریپت با خیال راحت‌تر مسیر را می‌پیمایید.

همچنین در این مقاله گفتیم که یادگیری زبان جاوا اسکریپت به همراه چه متعلقاتی باید انجام شود تا یادگیری برای شما آسان‌تر شود‌.

 

مطالب زیر در حوزه جاوا اسکریپت حتماً به درد شما می‌خورد آن‌ها را از دست ندهید.

اگر هنوز در یادگیری زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت تردید دارید ما در مطلب زیر دلایل یدگیری جاوا اسکریپت را برای شما آورده‌ایم.

 

۱۰ دلیل مهم برای یادگیری جاوا اسکریپت

 

اگر برای شما هم سوال است که واقعا چرا همچنان جاوا اسکریپت برای یادگیری جذاب است؟ مطلب زیر را برای پاسخ به سوال شما نوشته‌ایم. حتماً آن را بخوانید.

 

چرا همچنان جاوا اسکریپت برای یادگیری جذاب است؟

 

اما بهترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۲ کدام هستند؟ در مقاله زیر بهترین‌های 2022 را برای شما آورده‌ایم.

 

بهترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۲

 

ممنون که تا انتهای مقاله همراه ما بودید. به نظر شما مرحله دیگری هم هست که در شروع یادگیری جاوا اسکریپت باید به آن پرداخت؟ اگر موردی هست که ما آن‌ها نگفته‌ایم در قسمت ثبت نظر برای ما بنویسید.


برای کامنت گذاشتن، وارد حساب کاربری خود شوید
نظرات بیشتر

در حال انجام عملیات

-1