مهاجرت از طریق برنامه نویسی

مهاجرت از طریق برنامه نویسی

۰۰/۱۱/۲۴ یکشنبه


مهاجرت! واژه‌ای که این روزها در ایران زیاد به گوش می‌خورد. آیا شما هم یکی از دغدغه‌هایتان مهاجرت شده است؟ آیا می‌خواهید از طریق برنامه نویسی مهاجرت کنید؟ در این مقاله به طور کامل به موضوع مهاجرت از طریق برنامه نویسی می‌پردازیم. بهترین زبان های برنامه نویسی برای مهاجرت را بیان می‌کنیم و پارامترهای موردنظر برای استخدام برنامه‌نویس در کشورهای خارجی  را بررسی قرار می‌دهیم. حتماً تا انتها همراه ما باشید اطلاعات مفیدی در انتظار شماست. قبل از هر چیز پیشنهاد می‌کنیم ۷ دلیل مهم برای یادگیری برنامه‌نویسی را بخوانید.


جایگاه امروز شغل برنامه‌نویسی در دنیا


در عصر حاضر بیشتر کسب‌وکارها به نوعی با اپلیکیشن‌ها و برنامه‌نویسی مرتبط هستند. در طول روز بسیاری از افراد از برنامه‌های تخصصی، وب‌سایت‌ها، خریدوفروش اینترنتی و بازی‌ها استفاده می‌کنند، از این رو هر روز نیاز به استخدام برنامه‌نویس حرفه‌ای در همه جای دنیا بیشتر و بیشتر می‌شود. اگر هم برای یک برنامه‌نویس در ایران موقعیت شغلی مناسب نباشد اولین موضوعی که به ذهن افراد می‌رسد مهاجرت از طریق برنامه نویسی است زیرا برای یک برنامه نویس همه جا کار هست.
معمولاً برنامه‌نویسان به صورت تیمی و زیر نظر لیدر کارهای برنامه‌نویسی یک پروژه را انجام می‌دهند. در صورتی که قصد مهاجرت از طریق برنامه نویسی را دارید خوب است انواع شغل برنامه‌نویسی را بدانید. شما می‌توانید با یکی از سمت‌های زیر در یک تیم به عنوان برنامه‌نویس ایفای نقش کنید.


برنامه نویس اپلیکیشن:

برای انجام برخی از وظایف خاص نیاز به یک اپلیکیشن و برنامه است، که برنامه نویس باید آن را ایجاد کند. به طور مثال برنامه برای پیگیری موجودی کارخانه.


برنامه نویس سیستم:

برای حفظ نرم‌افزارهای سیستم‌‌های کامپیوتری، سیستم‌های مدیریت پایگاه داده و سیستم عامل‌ها از کدنویسی سیستم استفاده می‌شود.

 

برنامه نویسی بازی:

بازی‌های جذاب توسط برنامه‌نویسان حرفه‌ای و خلاق نوشته می‌شود، که این روزها نیز بازار بازی‌ها بسیار گرم است.


توسعه دهنده موبایل


مهندسی یادگیری ماشینی- هوش مصنوعی


افرادی که کار توسعه‌دهندگی و مهندسی نرم‌افزار را برعهده دارند نیز جزء برنامه‌نویسان محسوب می‌شوند. بخشی از وظایف این افراد کدنویسی می‌باشد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا وظایف یک برنامه نویس و یک توسعه‌دهنده یکی است؟ در پاسخ باید بگوییم که توسعه دهنده علاوه بر برنامه‌نویسی وظایفی از جمله طراحی نرم‌افزار، توسعه، تحقیق، نوشتن اسناد و مشخصات، نگه‌داری، تست نرم‌افزار، پیاده‌سازی بخش‌های اصلی و تحلیل نیز دارد. به طور کلی یک توسعه دهنده وظایف وسیع‌تری نسبت به برنامه‌نویس دارد. اگر قصد مهاجرت از طریق برنامه نویسی را دارید خوب است بدانید که توسعه‌دهنده موبایل نیز در کشورهای مختلف بسیار تقاضا دارد. فردی که بتواند برای موبایل، تبلت و ... اپلیکیشن بنویسد.

مهاجرت از طریق برنامه نویسی


شاید با عنوان مهندس devops نیز روبه‌رو شده باشید، منظور از این عنوان توسعه‌دهندگان ارشد یا تحلیل‌گران سیستم هستند که در مواردی مانند تجارت، سازمان  پیکربندی، اتوماسیون، رهبری و امور اجرایی دارای مهارت بالایی هستند. حال که با سمت‌های مختلف یک برنامه‌نویس آشنا شدید وقت آن رسیده که بررسی کنیم مهاجرت از طریق برنامه نویسی به چه صورت است.


مهاجرت از طریق برنامه نویسی چگونه است؟


قبل از هر چیز بگوییم برای مهاجرت کاری به خارج از کشور با هر عنوان شغلی چه برنامه‌نویسی و چه کار دیگر به دعوتنامه کارفرما نیاز است. پس اگر می‌خواهید اقدام به مهاجرت از طریق برنامه نویسی کنید ابتدا باید کشور مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس آگهی‌های استخدام آن کشور که مرتبط با برنامه‌نویسی است، را بررسی کنید. پیشنهاد می‌کنیم سایت‌های معروفی از جمله Indeed و لینکدین را بررسی کنید.
لازم به ذکر است که در بسیاری از کشورها، در همه موقعیت‌های شغلی تخصصی، اولویت جذب با نیروی کار بومی و شهروندان کشورهای مجاور که دارای توافق‌نامه بین‌المللی با آن‌ها هستند، است. به طور مثال اگر قصد مهاجرت از طریق برنامه نویسی به فرانسه را دارید باید توجه داشته باشید که فرانسه در قاره اروپا و حوزه شنگن است و الویت جذب نیروی کار متحصص کدنویس با نیروی کار بومی فرانسه، کسانی که دارای کارت اقامت فرانسه هستند و بقیه شهروندان اروپایی کشورهای همسایه است.

مهاجرت از طریق برنامه نویسی


البته که اگر در برنامه نویسی بسیار متخصص و حرفه‌ای باشید به طوری که نیرویی مانند شما در آنجا کم باشد و یا اگر بتوانید با رزومه، سوابق کاری و نمونه‌ کارهایتان نظر کارفرما را جلب کنید، به احتمال زیاد می‌توانید جاب‌آفر و در ادامه ویزای بلندمدت کار برای آن کشور را دریافت کنید. به طور کلی آگهی یک موقعیت شغلی دست کم برای یک تا دو ماه برای داخل کشور قرار داده می‌شود و در صورت پیدا نشدن نیروی مورد نیاز و کمبود نیروی بومی، جاب‌آفر و جذب نیروی کار غیربومی صادر می‌شود.
نکته‌ای که در زمان درخواست اخذ جا‌ب‌آفر باید به آن توجه کنید این است که اطلاعات کامل و درستی را ارسال کنید زیرا پیش آمده که بسیاری از افراد به دلیل ناآشنایی با مراحل و نکات مهم برای اخذ دعوتنامه، اطلاعات نادرستی را ارسال می‌کنند و شانس خود را از دست می‌دهند. پس حتماً در مورد همه مراحل برای اخذ جاب‌آفر به خوبی تحقیق کنید تا به راحتی شانس خود را از دست ندهید.

 

چگونه ویزای کاری برنامه‌نویسی بگیریم؟


همان طور که گفتیم اولین کار برای مهاجرت از طریق برنامه‌ نویسی گرفتن ویزای کاری است. شما ابتدا باید پیشنهاد شغلی از کارفرما دریافت کنید و سپس به اخذ ویزای کاری اقدام نمایید. در کشور ترکیه فقط به همین صورت می‌توانید مشغول به کار شوید یعنی ویزای ویژه‌ای برای استخدام کردن برنامه‌نویس در این کشور وجود ندارد. حال آنکه در برخی از کشورها مانند کانادا، آلمان، استرالیا و اتریش برای استخدام نیروی متخصص ویزایی مخصوص با عنوان ویزای جست‌وجوی کار و ویزای Skill Worker، داده می‌شود. با این ویزاها شرایط برای ورود برنامه‌نویسان به کشور مقصد راحت‌تر می‌شود.

ویزای جست‌وجوی کار


برای وارد شدن به کشور مد نظر و پیدا کردن کارفرما برای تقاضا کنندگان، ویزای جست و جوی کار طراحی شده است. این ویزا برای ایرانیان در کشورهای آلمان و اتریش قابل اخذ است. با استفاده از این ویزا فرد می‌تواند ۶ ماه در کشور مقصد بماند و بعد از مذاکره با کارفرما، ویزای کاری دریافت کند. برای مثال کشورهای آلمان و اتریش به نیروی متخصص برنامه‌نویس نیاز دارند ولی به دلیل نداشتن شناخت کافی از برنامه‌نویس برای دادن موقعیت شغلی به فرد دچار تردید می‌شوند. برای این منظور برنامه‌نویس می‌تواند یک ویزای جست‌وجوی کار بگیرد و به این کشورها برود و بعد از تایید کارفرما و اداره کار ویزای کاری را دریافت کند.

ویزای اسکیل ورکر(Skill Worker)

یکی از ویزاهای پرطرفدار ویزای اسکیل ورکر Skill Worker است که برای کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند استفاده می‌شود. این ویزا براساس سیستم امتیازدهی به شرایط متقاضی طراحی شده است. با استفاده از این ویزا می‌توانید از همان ابتدا اقامت دائم خود را بگیرید. امتیازات در این ویزا بر اساس سن، تحصیلات، سطح زبان، سابقه کاری متناسب با تحصیلات و ... در نظر گرفته می‌شود‌.


پارامترهای موردنظر برای استخدام برنامه‌نویس در کشورهای خارجی


برای اینکه کارفرما به متقاضی ویزای کاری بدهد قبل از هر چیز، فرد باید پارامترهای مورد نظر کارفرما را دارا باشد. اول از هر چیز متخصص و حرفه‌ای بودن در زبان برنامه‌نویسی است. در بیشتر از کشورها داشتن تحصیلات آکادمیک در این حوزه نیز اهمیت دارد. پارامتر بعدی سابقه کاری مناسب و نمونه کار قوی است. پارامتر بعدی که کارفرمایان به آن توجه دارند سن است. اکثر کارفرمایان به دنبال نیروی کار جوان هستند تا چندین سال بتوانند از خدمات فرد استفاده کنند. به طور مثال کارفرمایان کشورهای آلمان و کانادا ترجیح‌شان بر این است که نیروی کار زیر ۴۵ سال را استخدام کنند. پارامتر بعد سطح زبان است شما برای استخدام شدن در هر کشوری باید تا حد قابل قبولی با زبان آن کشور آشنا باشید به طور مثال برای استخدام برنامه نویس در آلمان نیاز به سطح زبان B1 است. البته لازم به ذکر است که در بسیاری از کشورها از جمله ترکیه، بسیاری از کشورهای اروپایی و کشورهای عربی می‌توانید با دانش زبان انگلیسی مشغول به کار شوید.


بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت


همان طور که می‌دانید بسیاری از کمپانی‌هایی که در حوزه آیتی فعالیت دارند، نیازمند نیروی مسلط به زبان‌های برنامه‌نویسی هستند. از این رو اگر آشنایی و یا تسلط به برنامه‌نویسی در رزومه شما وجود داشته باشد به احتمال زیاد رزومه شما مورد تایید کارفرمای خارجی واقع خواهد شد و موفق به مهاجرت از طریق برنامه نویسی می‌شوید.
به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت کدام زبان است نمی‌توانیم فقط یک زبان را بیان کنیم. اگر شما به دنبال بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت هستید که آن را یاد بگیرید تا شانس بیشتری برای اخذ جاب‌آفر داشته باشید با ما همراه باشید. در ادامه لیستی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای مهاجرت را که در بارار بین‌المللی تقاضای زیادی دارد، برای شما آورده‌ایم.
اما قبل از آن لازم است چند نکته را بیان کنیم. زمانی که می‌خواهید یک زبان برنامه‌نویسی را برای یادگیری انتخاب کنید حتماً به موارد مختلفی مانند میزان دشواری زبان، علاقه و استعداد شما و ... توجه کنید.

مهاجرت از طریق برنامه نویسی


طبق بررسی‌های بسیار ما بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای مهاجرت به شرح زیر است:
از جمله زبان‌های برنامه نویسی‌ای که این روزها در سرتاسر دنیا با تقاضای زیادی روبه‌رو است می‌توان به زبان برنامه‌‌نویسی همه منظوره پایتون، زبان برنامه‌نویسی جاوا، زبان کوتلین، زبان سوئیفت، زبان سی شارپ C#، زبان برنامه‌نویسی سی و سی پلاس پلاس ( C and C++)، زبان Go ، زبان برنامه‌نویسی PHP، زبان Matlab، زبان R و زبان Ruby اشاره کرد‌. لازم به ذکر است که هر کدام از این زبان‌ها کاربرد خاص خود را دارد و در کشورهای مختلف تقاضا برای هر کدام متفاوت است. پس در هنگام انتخاب زبان برنامه‌نویسی به کشوری که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید هم توجه داشته باشید. 

بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق برنامه نویسی

به طور کلی برنامه‌نویسی در اکثر کشورهای دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد. از جمله بهترین کشورها برای مهاجرت برنامه نویسان می‌توان به کشورهای آلمان، سوئد، کانادا استرالیا و اتریش اشاره کرد در مقاله‌ای دیگر از سایت پلازیکا به تفضیل در مورد بهترین کشورها برای مهاجرت برنامه نویسان پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم به آن سر بزنید.


توجه به زبان انگلیسی برای مهاجرت از طریق برنامه نویسی


اگر قصد مهاجرت از طریق برنامه نویسی را دارید مسلماً می‌دانید که یک موضوع مهم در مهاجرت تسلط با زبان انگلیسی است. البته که زبان انگلیسی در حوزه برنامه‌نویسی بسیار مهم است اما اگر بحث مهاجرت هم پیش بیایید اهمیت آن دو چندان می‌شود. پس اگر سطح زبان خوبی ندارید و تصمیم به مهاجرت از طریق برنامه نویسی را دارید قبل از هر چیز زبان خود را تقویت کنید.


کلام آخر


می‌توان گفت مهاجرت موضوعی است که در شرایط امروز ایران کم‌تر کسی پیدا می‌شود که به آن فکر نکرده باشد. یکی از شغل‌هایی که بسیار مناسب مهاجرت است شغل برنامه‌نویسی می‌باشد. اگر در برنامه‌نویسی تبحر داشته باشید در کشورهای دیگر به راحتی برای شما کار است. اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه مهاجرت کنید همه مشکلات و سختی‌های مسیر هم در نظر بگیرید تا وسط‌های مسیر جا نزنید. زیرا هر کاری مشکلات خاص خود را دارد و کار کردن در خارج از کشور نیز آنقدرها که برخی از افراد فکر می‌کنند راحت نیست.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر که مرتبط با برنامه‌نویسی است را از دست ندهید. حتما به درد شما می‌خورد.

اگر می‌خواهید بدانید بهترین زبان های برنامه نویسی 2022 کدام‌اند به مطلب زیر سر بزنید. با بررسی‌های بسیار بهترین زبان‌های ترند 2022 را برای شما آورده‌ایم.

 

بهترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۲

 

اگر برای مهاجرت از طریق برنامه نویسی می‌خواهیید بدانید در چه سطحی از برنامه نویسی قرار دارید؟ خواندن مطلب زیر برای شما واجب است:

 

چطور بفهمیم در چه سطحی از برنامه نویسی قرار داریم؟

 

اما اگر به دنبال یک روش نوین برای یادگیری زبان برنامه نویسی هستید حتماً مطلب یادگیری برنامه‌نویسی به روش پلازیکا را بخوانید و یادگیری خود را متحول کنید.

یادگیری برنامه‌نویسی به روش پلازیکا

 


ممنون که تا پایان این مطلب همراه ما بودید. امیدواریم مطالب این بخش برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که هر گونه سوال درمورد مهاجرت از طریق برنامه‌ نویسی دارید می‌توانید در قسمت ثبت کامنت برای ما بنویسید. در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ داده می‌شود. راستی شما کدام کشور را برای مهاجرت از طریق برنامه نویسی انتخاب کردید؟ به نظر شما کدام کشور برای شغل برنامه نویسی درآمد بیشتری دارد؟ تجربه خود را با ما درمیان بگذارید.


برای کامنت گذاشتن، وارد حساب کاربری خود شوید
نظرات بیشتر

در حال انجام عملیات

-1