به شکست خوردن وفادار باش!

به شکست خوردن وفادار باش!

۰۰/۵/۵ سه شنبه


قبلاً در پست «خلاقیت شغلی از زبان ست گادین» مورد خلاق بودن در محیط کار حرف زدیم اما خلاق بودن اصلاً یعنی چه؟ خلاق بودن یعنی به شکست خوردن وفادار باشیم. البته کسی شما را برای شکست خوردن استخدام نمی‌کند. اگر در یک رستوران کار می‌کنید و مسئولیتتون اینه که هر روز ساعت 6 بعد از ظهر مواد اولیه مورد نیاز کافه را تهیه کنید، هیچکس از اینکه بشنوه که شما دستور یه غذای فوق العاده را کشف کردین اما کاری که بهتون سپرده شده را انجام ندادین خوشحال نمیشه. کارت اینه که سیب زمینی، پیاز بخری بیاری، پس سیب زمینی پیازت کو؟ این کار اسمش خلاقیت نیست. خلاقیت یعنی در مسیر بهتر شدن به شکست خوردن وفادار باشی.

خلاقیت یعنی در مسیر بهتر شدن به شکست خوردن وفادار باشی.


دلیل اینکه خلاقیت به خرج دادن در محل کار انقدر سخته هم همینه. کسی در محیط کار نمیخواد بدونه که شما تصمیم دارید شکست بخورید. همه میگن: «خلاق باش ولی درست عمل کن»؛ «خلاق باش ولی گند نزن!»؛ «خلاق باش ولی دقیقاً همون کاری را انجام بده که دیگران برات مشخص کردند تا به کسی برنخوره». همین موضوع باعث شد تا کمپانی «اتحادیه غربی» پیشنهاد الکساندر گراهام بل مبنی بر خرید حق اختراع تلفن و تولید آن را رد کنه و خودشو از سود هنگفتی محروم کنه. لازم نیست دانشمند ناسا باشید تا متوجه نوآوری بشید. فقط کافیه در مسیر حل مسائل به شکست خوردن وفادار باشید. همه فقط آزمایش‌های کوچکی انجام می‌دهند که فکر می‌کنند به موفقیت ختم میشه. چون هیچکس نمیخواد بگه «من میخوام توی کارم شکست بخورم.»


برای به دست آوردن خلاقیت شغلی، من از شما و تیمتون میخوام که به رو به روتون نگاه کنید و بگید «این مشکل انقدر ارزش حل شدن را داره که می‌خواهیم اشتباه کنیم و اشتباه کنیم و اشتباه کنیم تا بالاخره بتونیم راه حلشو به دست بیاریم.» چون اگه حل کردن مشکلات کار آسونی بود، اونوقت دیگه اسمش مشکلات نبود. یه نفر خیلی وقت پیش حلش کرده بود.
برای خلاق بودن باید طرز فکرمون را شبیه دانشمندان کنیم. دانشمندها به دلیل اینکه میدونند آزمایش موفقیت‌آمیزه، آن آزمایش را انجام نمی‌دهند. آنها آزمایش را انجام می‌دهند چون میدونند آزمایش ممکنه موفقیت‌آمیز نباشد اما شاید هم موفقیت‌آمیز باشد.
این همان معنای خلاقیت کاریه. اینکه از راه برسید و بگید: «من میدونم مشکل چیه و میدونم چه تغییری میخوام ایجاد کنم. پس بیاین راه حلی را امتحان کنیم که احتمالا جواب نمیده!»

راستی، برای اینکه آگاهیتو در مورد خلاقیت شغلی بالا ببری، پیشنهاد می کنم این کورس رایگان در مورد خلاقیت رو گوش بدی:

 Creativity at Work: A Short Course from Seth Godin


برای کامنت گذاشتن، وارد حساب کاربری خود شوید
نظرات بیشتر

در حال انجام عملیات

-1