افکارتون رو دوباره شکل بدید تا فعالیت بهتری داشته باشید

افکارتون رو دوباره شکل بدید تا فعالیت بهتری داشته باشید

۰۰/۵/۲۷ چهارشنبه


درک شما از جهان واقعیت رو می‌سازه.

واقعیت چیزیه خودمون می‌سازیمش. وقتی همه زمانمون رو به منفی بافی می‌گذرونیم، در اومدن از اون حالت هم هی سخت‌تر و سختر‌تر میشه. انگار که این جهان در تاریکی مطلق فرو رفته و همه چیز در حال فرو پاشیه.

ولی آیا دلمون می‌خواد تا ابد در همون وضعیت بمونیم؟ راه حل این مشکل خیلی ساده س: مثبت‌اندیشی. به چیز‌های مثبت فکر کنید و خوشحال باشید.

اما موضوع اینه، حتی اگه ما نهایت تلاشمون رو بکنیم که مثبت‌اندیش باشیم، واقعیت تغییری نمی‌کنه. پس باید چیکار کنیم؟ به جای مثبت‌اندیشی و خوشبینی الکی باید افکارمون رو دوباره شکل بدیم.

 

چرا مثبت‌اندیشی همیشه جواب نمی‌ده؟

هدف از مثبت‌اندیشی اینه که از نظر روانی حالمون بهتر بشه. بعضی از افراد فکر می‌کنند مثبت‌اندیشی و انگیزه‌بخشی معنی یکسانی دارند. در حالیکه اینطور نیست. مثبت‌اندیشی قراره نیرویی باشه تا ما رو به سمت جلو و به سمت کار‌هایی که باید انجام بدیم ببره. گاهی برای رو به رو شدن با مشکلی مثبت‌اندیشی کافی نیست. بنابراین خودمونو سرزنش می‌کنیم و برای مدت طولانی‌ای خودخوری می‌کنیم. با این‌که این حرف یکم دراماتیک به نظر می‌اد؛ آیا شده که بعضی وقتا صرفا برای این که شکست بخورید، خودتونو تشویق به انجام کاری کرده باشید؟

مطمئنم که همه‌مون‌یه بار این کارو کردیم. سعی کردیم ساعت پنج صبح از خواب بیدار شیم، غذای سالم بخوریم، رو فرم بیایم، کار بیشتری بکنیم و فعالیت‌هامون رو بالا ببریم ولی فقط آخرش برگشتیم سر نقطه‌ی اول که شروع کردیم.

مشکل این نیست که شما کمبود مثبت‌اندیشی دارید بلکه احتمالا کلی از این مثبت‌اندیشی‌ها تو شروع کار داشتید. مشکل اصلی اینجاست که شما‌یه راه حل برای مشکلتون نداشتید. بنابراین وقتی که در‌ها به روتون بسته میشه؛ نگرشتون به چیزای انگیزه‌بخش از بین میره و به عادت‌ها و روتین‌های قبلی‌تون برمی‌گردید.


چطور افکارمون رو به سمت فعالیت شکل بدیم؟

ترفندی که برای حل مشکلتون هست اینه که دوباره به افکارتون با سوالات معنی‌دار و فعالانه شکل بدید. برای مثال اگر که می‌خواستین ساعت پنج صبح از خواب بیدار شید و می‌بینید که نمی‌شه؛ شاید مشکل از زمانی که قراره بیدار بشید نیست. شاید مشکل اینه که می‌خواید ساعت یک شب بخوابید. یا شاید بیدار شدید و اتاقتون زیادی سرد بوده.
برای این‌که به افکار منفی دوباره شکل بدید و نگذارید هدف خوبی که دارید رو از شما بگیرند، شرایط رو با چنین سوالاتی دوباره شکل بدید:

• چطور می‌تونم این کار رو برای خودم راحت‌تر کنم؟
• چطور میشه عذاب‌آور بودن این کارو کم کنم؟
• چطور می‌تونم به بهینه‌ترین و کارآمدترین شکل ممکن این موضوع رو حل کنم؟


بنابراین وقتی که بلند میشید و اتاق خیلیی سرده فکر نکنید که:
«بیدار شدن ساعت پنج صبح مزخرفه! خیلی سرده.»

به جای این کار از یکی از سوالات بالا برای دوباره شکل دادن استفاده کنید و شرایط رو این طوری بسازید:

«باید‌ یه گرم‌کننده بگیرم که بتونه خودش رو در‌یه زمان مشخص روشن کنه تا وقتی که باید از خواب بیدار بشم اتاقم به اندازه کافی گرم و نرم باشه.»

چطور بدون آلارم به موقع بیدار شیم؟
 

حرف‌های پایانی: فقط سوالات درست رو از خودتون بپرسید

مثبت‌اندیشی وقتی مسموم میشه که خودتون رو مجبور به «خوشحال بودن» می‌کنید و در عین حال هیچ راه حلی برای مشکلاتتون ارائه نمی‌دید. لازم نیست که همیشه مثبت‌اندیش باشید تا خوشحال، سلامت و فعال باشید. چیزی که مهمه اینه که از خودتون سوالات درست رو بپرسید تا نتایج مورد نظرتون رو به دست بیارید. دوباره شکل دادن روشیه که به سادگی می‌تونه‌ یه شرایط منفی رو به‌یه شرایط قابل حل تبدیل کنه. ما وقتی در انگیزه داشتن به در بسته می‌خوریم که افکار منفی، قابلیت ارزیابی بی‌طرفانه شرایط فعلی‌مون رو از ما می‌گیرن.
دوباره شکل دادن، راه حل خوبی برای افکار منفی و فعالیت مسمومه. عملیه، دست یافتنیه و به سادگی میشه انجامش داد. بنابراین سری بعد اگر توی قسمتی از زندگی‌تون مشکلی دیدید، می‌تونید با دوباره شکل دادن به افکارتون به خودتون کمک کنید تا شرایط بهتری رو رقم بزنید.

شما چه راه حل های دیگه ای برای بیرون اومدن از فاز منفی گرایی میشناسید؟


برای کامنت گذاشتن، وارد حساب کاربری خود شوید
نظرات بیشتر

در حال انجام عملیات

-1